Czosnek niedźwiedzi właściwości zdrowotne i lecznicze

Czosnek niedźwiedzi, noszący również tajemniczą nazwę cebuli czarownic, był bardzo popularny w średniowieczu, potem o nim zapomniano. Na szczęście, w ostatnich latach w niektórych krajach przypomniano sobie o nim.

Zawiera on wiele zdrowych substancji i jest prawdziwym błogosławieństwem dla zdrowia ludzkiego organizmu. Szkoda byłoby nie wykorzystać jego wspaniałych właściwości. Przyprawa ta rośnie dziko w Europie Środkowej i Azji. W Polsce jest częściowo pod ochroną, więc warto kupić go w doniczce i ewentualnie zasadzić w ogrodzie. Zwłaszcza, że są doniesienia o przypadkach zatrucia, gdyż pomylono go z bardzo podobnymi liśćmi konwalii czy krokusa jesiennego. O ile substancje trujące konwalii nie są aż tak niebezpieczne dla człowieka, o tyle te zawarte w krokusie mogą być przyczyną śmierci.

Czosnek niedźwiedzi a zdrowie

Jest on właściwie lekiem uniwersalnym i powinien znaleźć się w każdej diecie. W średniowieczu wykorzystywano go jedynie w leczeniu zaburzeń przewodu pokarmowego i stanów zapalnych skóry. Ponownie odkryty, ma o wiele szersze zastosowanie. Czosnek niedźwiedzi zawiera adenozynę, dzięki której redukuje ryzyko powstania zakrzepów poprzez rozrzedzenie krwi. Rozszerza naczynia, przez co ma działanie obniżające ciśnienie krwi. Zawiera witaminy A, C, E oraz selen i żelazo. Dzięki temu jest pomocny w leczeniu niedoborów żelaza i anemii. Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów i rozpuszcza już istniejące złogi, przez co zapobiega miażdżycy, zawałowi, udarowi.
Zawiera organiczne związki siarki, które chronią przed działaniem wolnych rodników i pobudzają układ immunologiczny, co jest bardzo ważne w walce z nowotworami.

premium collagen 5000

Premium Collagen 5000

Ma działanie podobne do antybiotyku, zwalcza bakterie, grzyby i pasożyty, ale nie zakłóca równowagi naturalnej flory bakteryjnej. Wspomaga produkcję i wydzielanie żółci oraz pracę jelit. Zawarte w tym czosnku związki siarki wiążą metale ciężkie i ułatwiają wydalanie ich z organizmu. Poza tym ułatwiają neutralizowanie wielu toksycznych związków. Siarka wchodzi w skład tkanki łącznej, kolagenu i keratyny, a to znaczy, że czosnek niedźwiedzi wpływa na rozwój, regenerację i funkcjonowanie stawów, włosów, paznokci i skóry.

Czosnek niedźwiedzi a dieta

Obniża zawartość tłuszczu w organizmie i działa odtruwająco. Często zaleca się wiosenne kuracje oczyszczające przeprowadzone na bazie tej przyprawy.

Czosnek niedźwiedzi a kuchnia

Można wykorzystać go do przygotowywania zup, sosów, pesto czy jako dodatek do sałatek czy przeróżnych past na bazie twarożku. Dobrym pomysłem jest też przygotowanie aromatycznej oliwy lub nalewki z tej przyprawy. Jeśli dla kogoś ważna jest odpowiednia dieta, zdrowie i uroda to powinien często korzystać z dobrodziejstw tej rośliny.

5/5 - (2 votes)