Dieta Dukana menu, efekty, opinie. To najmodniejsza dieta ostatnich lat!

Dieta Dukana jest u nas znana od dłuższego czasu, ale wciąż wiedza o niej nie jest powszechna, a to wystarczyło, by narosło wokół niej sporo mitów.

Dieta dukana – na czym polega?

Jej główne założenie to spalanie tkanki tłuszczowej poprzez ograniczenie spożycia węglowodanów i tłuszczy. Rekompensuje się ich brak zwiększonym spożyciem białek. Dieta Dukana zyskała na popularności dzięki temu, że podczas jej stosowania nie ma potrzeby ograniczać ilości spożywanego jedzenia. Trzeba jedynie zacząć jeść o regularnych porach oraz zmienić wspomniane proporcje składników odżywczych. Ponadto jest zalecane, aby pić dużo wody. Dukan zalecał picie codziennie takiej ilości wody, jak podczas upałów letnich.
Przebieg diety jest podzielony na cztery etapy. Dieta Dukana.

Dieta dukana – podział na poszczególne fazy

Najbardziej wymagający jest pierwszy z nich, bowiem w nim można jeść tylko produkty oparte na białkach. Na tym etapie trzeba pić najwięcej płynów podczas całej diety, obok wody wchodzi tu w grę herbata bez cukru czy mleko w niewielkich ilościach, a także napoje gazowane typu „light”.

W kolejnym etapie produkty wysokobiałkowe spożywa się na zmianę z warzywami. O ile pierwszy etap trwa 4-5 dni, o tyle od drugiego etapu długość kolejnych musi być ustalona indywidualnie z każdym pacjentem, ze względu na różnice w wadze, przemianie materii czy trybie życia. Jest to konieczne, aby po zakończeniu diety nie nastąpił gwałtowny powrót poprzedniej masy ciała.

Slimdropico

SlimDropico

W trzecim etapie trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo zwykle trwa on 2-3 miesiące. Wówczas w typowym tygodniu dieta Dukana jadłospis wymaga, aby jeden dzień poświęcić wyłącznie na jedzenie białkowe, za to dwa dni w tygodniu (niesąsiadujące ze sobą) jest dopuszczalne zjedzenie jednego dowolnego posiłku dziennie. Pozostałe dni powinny być wypełnione zarówno białkiem, jak i powoli dodawanymi owocami, produktami ze skrobią czy produktami zbożowymi, przy czym unikamy białego pieczywa.

Czwarty etap jest teoretycznie najłatwiejszy, bo trwa tylko przez jeden dzień w tygodniu, ale za to nie ma końca. Musimy stosować go już na stałe. Polega na tym, że rzez jeden wybrany dzień jemy tylko żywność białkową. Reszta tygodnia może być bez ograniczeń.

Zobacz również >> Krem na dzień N°1 Lab One. Luksus na jaki możesz sobie pozwolić!

Dopuszczalne produkty 

Spośród produktów, które zawierają dużo białka, w pierwszym rzędzie jest zalecane chude mięso. Potrawy z indyka, królika czy jagnięciny udanie wzbogacą nasze obiady. Poza tym od drugiego etapu dopuszczalne są niektóre produkty mleczne: twaróg, serki homogenizowane, jogurt naturalny, także ryby. Dopuszczalne są jogurty smakowe, chociaż ze względu na to, że są przetworzone, powinno się raczej samemu mieszać jogurt naturalny z owocami. Dieta Dukana.

Wyzwaniem może być dieta Dukana jadłospis pozbawiony chleba, który można włączyć dopiero na trzecim etapie. Wielu odchudzających się zastępuje go przekąskami, takimi jak jajka faszerowane czy wspomniany jogurt z dodatkami, niesłodzony. Oczywiście warto, aby podczas diety kontrolę nad stanem naszego zdrowia miał lekarz rodzinny, a z dietetykiem warto skonsultować szczegóły menu. W razie problemów z sercem lub wypróżnianiem trzeba zbadać się u lekarza przed rozpoczęciem diety.

Na odchudzanie >> ZOBACZ

5/5 - (2 votes)