Kolagen jest ważnym białkiem w ludzkim organizmie. Bierze udział w wielu funkcjach życiowych, natomiast jego włókna są podstawowym budulcem skóry, kości, stawów, ścięgien i nie tylko.
Włókna kolagenowe charakteryzują się oryginalną budową sieciową, ogromną rozciągliwością, oraz wytrzymałością na urazy mechaniczne. Pod względem pozyskiwania wyróżnia się kolagen rybi, wołowy, wieprzowy oraz syntetyczny. Kolagen ludzki i rybi mają taką samą budowę – spirale peptydowe łączą się w konformacje potrójnej helisy. Takiej budowy nie posiada jednakże kolagen wołowy czy wieprzowy. Wchłanianie kolagenu pochodzącego od trzody chlewnej jest znacznie niższa, a efekty kuracji mniej widoczne. Suplementacja musi więc trwać dłużej. Kolagen rybi zbudowany jest identycznie jak kolagen ludzki, spirale peptydowe tworzą superhelisę. Złożone są na niego niewielkie cząsteczki, jest odporny na działanie soku żołądkowego, a ponadto świetnie wchłania się w jelitach. Kolagen rybi czy wieprzowy.
Źródłem kolagenu rybiego są ryby pochodzące z czystych, kontrolowanych hodowli, które nie zostały zanieczyszczone metalami ciężkimi. Do niedawna wydawało się niemożliwym wyizolowanie kolagenu ze skórek rybich, aczkolwiek po latach badań naukowcy zyskali w tym przypadku sukces. Hydrat kolagenu jest w chwili obecnej cenionym składnikiem dermo kosmetycznym. Równocześnie liofilizat tego hydratu jest zbiorem wolnych aminokwasów. Z uwagi na bardzo dobrą przyswajalność stosowany jest w suplementacji doustnej. Dodatkowo kolagen rybi jest w całości hipoalergiczny, więc bez obaw mogą sięgać po niego osoby ze skłonnościami do alergii. Wciąż jednak na rynku można spotkać produkty kolagenowe posiadające kolagen wieprzowy, ponieważ jest on o wiele tańszy od rybiego, jednak znacznie mniej przyswajalny.
Kolagen wieprzowy czy wołowy charakteryzuje się wyższą stabilnością włókien kolagenowych, będących wynikiem silnego przyciągania w wiązaniach kowalencyjnych sieciujących. Przez to kolagen jest gęsty i wytrzymały, jednak mniej podatny na rozpuszczanie się. Tego rodzaju usieciowanie jest niekorzystnie dla wizerunku zewnętrznego skóry, która staje się mniej elastyczna i jędrna. Uzyskiwanie kolagenu ze skóry wieprzowej lub bydlęcej wymaga stosowania agresywnej obróbki chemicznej lub enzymatycznej, która sprowadza się do znacznej degradacji tego białka. Kolagen rybi czy wieprzowy.
Kolagen rybi jest zdecydowanie mniej usieciowany i o wiele bardziej podatny na rozpuszczanie. Pozwala to na osiągnięcie natywnej formy kolagenu jako produktu końcowego – żelu kolagenowego. Sposób pozyskiwania tego białka jest mało inwazyjna i lekko zachowawcza. Poza tym kolagen naturalny rybi w przeciwieństwie do kolagenu pochodzącego od kręgowców nie posiada zdolności wytwarzania białek prionowych. Priony to nic innego jak potencjalnie zakaźne białka obecne u większości zwierząt wyższych. Są niegroźne aż do chwili zmiany naturalnej konformacji. Natomiast po przemianie priony infekcyjne mogą doprowadzić już do rozwoju śmiertelnych chorób układu nerwowego człowieka.
PremiumCollagen5000 Najlepszy kolagen morski
PremiumCollagen5000 to suplement diety który polecają internauci. Skierowany dla osób, które chcą w jak najlepszy sposób zadbać o stan swojej skóry, włosów a także paznokci. W składzie tego suplementu znajdziesz najwyższej jakości kolagen,uzyskiwany z ryb morskich oraz witaminę C.