Wiosna to czas nowo – wiosennych postanowień. Jest to naturalne, że po zimie my, na wzór przyrody, podnosimy się do życia. Sięgamy po to, co nowe, za sobą pozostawiając kurz i skostniałość. Aby w pełni cieszyć się dobrą energią oraz zdrowiem starajmy się być swoimi własnymi sojusznikami.
Oczyszczenie organizmu z toksyn – jak tego dokonać?
W tym celu sięgnijmy po zdrowe produkty, które zadziałają, niczym szczotka. Wymiotą z nas to, co złe. Wiele osób nie wierzy w skuteczność diet oczyszczających. Duża część nie ma też na tyle samozaparcia, czy też raczej samodyscypliny, aby osiągnąć swój cel. Wszystko tak naprawdę zależy tu od motywacji i od tego, na ile wygląd jest dla nas ważny. Oczyszczenie organizmu z toksyn to podstawowy element wiosennych porządków w naszym życiu.
Nie ma jednak co tworzyć fikcji – każdy normalny człowiek chce być zdrowy. Chce cieszyć się życiem i z tego powodu właśnie tak bardzo dbamy o urodę. Nasze zdrowie, czyli to, co wewnątrz nas, to motor. Zewnętrzne aspekty są zaś dopełnieniem tego wszystkiego. Jeśli zaś mamy nadzieję na to, że osiągniemy sukces – połączmy to, co w środku z tym, co na zewnątrz. Tak tylko osiągniemy harmonię. Pomoże nam w tym dieta, która składa się z warzyw oraz owoców, nieco ruchu oraz optymistyczne podejście do świata i ludzi.
Jakie są zalety picia lnu?
Len to niepozorna i często niedoceniana roślina o drobnych bladoniebieskich kwiatach. Może być ona jednak remedium na wiele dręczących nas dolegliwości czy problemów natury kosmetycznej. Jeżeli zdecydujemy się skorzystać z dobrodziejstw tej rośliny, zadbajmy o to by pochodziła z dobrego źródła. W sklepie możemy kupić zmielone i odtłuszczone ziarna lnu. Wiele osób wybiera taki właśnie surowiec.
Warto jednak odszukać na sklepowych półkach bądź w zielarni, całe, niezmielone ziarna lnu, gdyż mają one większą wartość. Łyżkę lub dwie ziaren należy gotować na wolnym ogniu przez kilkanaście minut. do uzyskania żelowej konsystencji. Tak przygotowany napar powinniśmy ostudzić i pić minimum raz dziennie, najlepiej na czczo.
Picie lnu pomoże nam w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych, zwalczy uciążliwe zaparcia czy biegunki. Kolejną zaletą tej rośliny jest to, że pomaga nawilżyć naszą skórę od wewnątrz, dlatego pomoże osobom borykającym się z nadmiernie wysuszoną skórą. Jeżeli mamy problem z trądzikiem, wypadającymi włosami bądź łamliwymi paznokciami, również powinniśmy zainteresować się tą rośliną. Picie lnu pomaga również w utrzymaniu prawidłowej gospodarki hormonalnej, dlatego warto pić len jeżeli cierpimy z powodu zawirowań hormonalnych. Lniany żel możemy również wykorzystać w kosmetyce. Możemy przygotować z niego nawilżającą maseczkę na twarz bądź włosy.
Witamina b6
Na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, które uzupełniają zapotrzebowanie na wszelkie składniki niezbędne w codziennej diecie. Większość ze wspomnianych wcześniej składników odnaleźć możemy również w produktach spożywczych. Nie wszystkie jednak produkty żywnościowe są tanie, dlatego często pomijane w diecie. W tym przypadku znakomitym rozwiązaniem może okazać się wspomaganie organizmu poprzez zażywanie suplementów diety. Przykładem takiego suplementu jest witamina b6.
Jest to doskonały suplement diety dla wszystkich, którzy na co dzień prowadzą aktywny tryb życia, a ich budżet jest ograniczony, ponieważ suplement ten dostępny jest na rynku w bardzo niskiej cenie. Dodatkową korzyścią, która witamina b6 przynosi dla organizmu, jest poprawa samopoczucia, przez co mamy więcej energii w ciągu całego dnia. Witamina b6 może być spożywana zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci. Nie ma przeciwwskazań medycznych, które uniemożliwiałyby zażywanie tej substancji. Już dziś przekonaj się o korzyściach, które może dać ci witamina b6!
Niedobór witaminy B12
Wiedza na temat witaminy B12 jest stosunkowo mało spopularyzowana. A szkoda, bo witamina ta odgrywa wiele ważnych ról w organizmie a jej niedobór może prowadzić do wielu przykrych objawów a nawet powodować poważne choroby. Witaminę B12 nazywa się także kobalaminą. Najważniejszym źródłem z jakiego możemy pozyskać witaminę B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego a wiec mięso, jaja, drób, ryby, sery twarogowe.
Niedobór przydarza się więc najczęściej osobom na diecie wegetariańskiej. Ponadto na niedobór narażone są osoby powyżej 60 roku życia, gdyż wtedy organizm słabiej przyswaja tę witaminę. Osobną grupę stanowią pacjenci mający problemy z przyswajaniem witaminy B12 w żołądku a wiec na przykład osoby chorujące na zanikowe zapalenie żołądka. Takie osoby muszą bezwzględnie przyjmować witaminę B12 w zastrzykach, gdyż zmiany w diecie nic u nich nie pomogą.
U chorych z niedoborem witaminy B12 mogą występować objawy somatyczne takie jak: ogólne osłabienie, brak energii, bóle i zawroty głowy, bladość skóry. Występują także objawy neurologiczne takie jak drętwienie palców, zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej czy osłabienie ostrości widzenia. Ponadto mogą występować objawy natury psychiatrycznej takie jak: depresja, stany lękowe, zaburzenia pamięci, koncentracji, drażliwość.