Rodzaje łysienia – przyczyn, objawów i leczenia

Łysienie, czyli utrata włosów, może przybierać różne formy i mieć różne przyczyny. Niezależnie od rodzaju łysienia, dla wielu osób jest to problem zarówno kosmetyczny, jak i psychologiczny. Warto więc poznać rodzaje łysienia, ich przyczyny, objawy i metody leczenia, aby skutecznie je zwalczać. W tym artykule omówimy łysienie bliznowaciejące, łysienie typu męskiego, a także prześwity i zakole na głowie.

Łysienie typu męskiego (androgenowe)

Łysienie typu męskiego, zwane również androgenowym, jest najbardziej powszechnym rodzajem łysienia u mężczyzn. Choć dotyka głównie mężczyzn, może również występować u kobiet. Jest to łysienie o podłożu genetycznym, które związane jest z wpływem hormonów męskich (androgenów) na mieszki włosowe. Objawy łysienia typu męskiego to stopniowa utrata włosów, począwszy od zakoli na głowie, a następnie z tyłu głowy, aż do wystąpienia łysiny na wierzchu głowy.

Leczenie łysienia typu męskiego obejmuje zarówno terapie farmakologiczne, jak i zabiegi chirurgiczne. Stosowane leki to minoksydyl, który stymuluje wzrost włosów, oraz finasteryd, który hamuje działanie hormonów męskich na mieszki włosowe. W przypadkach, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można rozważyć przeszczep włosów.

Łysienie plackowate (alopecia areata)

Łysienie plackowate jest kolejnym rodzajem łysienia, które może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Przyczyna tego rodzaju łysienia jest nieznana, ale przypuszcza się, że ma podłoże autoimmunologiczne. Objawami łysienia plackowatego są niewielkie, okrągłe placki bez włosów na skórze głowy lub innych częściach ciała.

Leczenie łysienia plackowatego obejmuje stosowanie kortykosteroidów miejscowo, w postaci kremów, maści lub zastrzyków, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i stymulują wzrost włosów. W niektórych przypadkach stosuje się również terapie ogólnoustrojowe, takie jak leki immunosupresyjne.

Rate this post